02. Mince a bankovky

Jak investovat do mincí


První mince byly vyraženy již v dávném starověku před několika tisíci let. Jako u všech sběratelských předmětů, tak ani u mincí ale nehraje stáří tu nejdůležitější roli. Na trhu existuje ohromné množství mincí z dob starého Řecka a Říma, které se nechají pořídit za pár set korun. ​ I zde je tedy potřeba se řídit pravidlem, že k investičním účelům jsou nejvhodnější mince, kterých je omezené množství a je po nich veliká poptávka. Ideální jsou mince vydané v nízkých emisích. Zaměřte se též na kvalitu. Čím méně je mince poškozená, tím lépe. V ideálním stavu by měla mince vypadat tak, jako když právě vyšla z mincovny (což je ale u všech starých mincí zcela nereálné). Hledejte kusy, které nejsou otlučené nebo hodně "ošoupané" dlouhým oběhem.

Jak investovat do bankovek


První bankovky byly vydány v roce 650 našeho letopočtu v Číně za vlády císaře Kao Tsunga, ale za všeobecné platidlo byly uznány až v desátém století. Zjednodušeně řečeno je dříve vydávali panovníci jako určitý dluhopis, kterým se zavazovali vyplatit majiteli proti předložení sumu zlata na nich uvedenou. I zde platí, že stáří není to nejdůležitější. Poptávka hraje opět prim.

U bankovek a státovek se soustřeďte také na kvalitu. Ideální bankovka pro investiční účely vypadá, jako když vyšla z tiskárny. Nesmí na ní být žádný přehyb, natržení, ani ohnutý růžek. Taktéž barvy musí být zcela jasné a čerstvé.

Ideální je kupovat bankovky s celosvětovou poptávkou. Ty jsou totiž nejlikvidnější. Taktéž je dobré kupovat bankovky země, ve které žijete, protože po těch bude vždy největší lokální poptávka.
Image

Sběratelské předměty jako alternativní investice?

Pokud vás toto téma zajímá, tak si pro začátek můžete přečíst moji knihu "Poštovní známky – koníček, nebo investice?", kterou jsem vydal v prosince 2020 a od té doby se jí prodalo přes 1000 kusů. Zkušenosti a informace, které jsem tam na 340 stránkách shromáždil, jsou použitelné i pro všechny další sběratelské obory, které zmiňuji na tomto webu. Nyní připravuji druhou knihu s pracovním názvem „Sběratelské předměty – koníček, nebo investice?“, která bude zaměřena na investiční aspekty zde zmíněných sběratelských předmětů. Napište mi, pokud máte nezávazný zájem o tuto knihu. Budu vás informovat, jakmile vyjde.


Poštovní známky - koníček, nebo investice?

Chcete se dozvědět více? Poštovní známky - koníček, nebo investice? Pokud vás zajímá sbírání a investování do poštovních známek, tak se vám určitě bude líbit má kniha "Poštovní známky - koníček, nebo investice?", kterou jsem vydal v prosince 2020 a od té doby se jí už prodalo přes 1000 kusů. Na 340 stranách se dozvíte vše, co na toto téma potřebujete vědět. Zkušenosti a informace, které jsem tam shromáždil, jsou použitelné i pro další sběratelské obory, ať už je to numismatika, notafilie, sbírání starých knih, řádů a vyznamenání, nebo historických aut.


Hledat

www.postovni-znamky.eu

  • Radek Novák
  • radek.austria@gmail.com
  • +420 608 386 845